V Pardubicích jako na horské dráze! Fantastickým pětigólovým závěrem Sparta vyválčila prodloužení!

Veleduležité utkání z pohledu účasti týmů v play-off se odehrálo sobotní večer v Pardubicích. Od 18:00 v hale Dašická vyrazili do boje týmy Pardubic a Sparty. A jako v pravém boji si také domácí počínali, kdy si důraznou a jednoduchou hrou vypracovali během první třetiny až pětibrankový náskok! Sparta se však nepoložila a skvělým závěrem poslala zápas do prodloužení.

Úvod zápasu nenaznačoval, že by se mělo jednat o utkání, které přivede domácí fandy téměř k šílenství. Zdlouhavé postupné útoky si zpočátku pouze oťukávaly soupeřovou obranu, oba týmy pracovaly před zaplněnou halou poctivě a soustředěně. Vše ale změnil první gól domácích, které poslal do vedení Jakub Burian. Sparta se dostala pod tlak a Pardubice byly rázem všude o krok dříve. O dvě minuty později zvyšoval Ivo Teichmann  a tříbrankový náskok domácím poskytl kanonýr Martin Zozulák. Ani tohle ale domácím Sokolům nestačilo, čtvrtou branku přidal Lisa a na hrozivých 5:0 uzavíral první část Michal Janeček.

Domácí trenér Czeczinkar si po utkání ohledně první třetiny liboval: "Plnili jsme veškeré taktické pokyny a odehráli jsme parádních 20 minut. Takhle to má vypadat." To sparťan Jan Marvánek neviděl v první třetině jedinou pozitivní věc: "My jsme neudělali jedinou z těch věcí, které jsme si v šatně před utkáním řekli. Navíc k tomu jsme pro domácí uspořádali den otevřených dveří, čehož oni využili."

V šatně hostů se asi o přestávce odehrála pořádná bouřka, protože do další části zápasu naskočilo jiné mužstvo. Pardubice se dostaly pod trvalý tlak a hrozily pouze z občasných protiútoků. Naneštěstí pro Spartu čaroval v brance domácích Levinský a i přes vyložené šance Sparty stále držel pětibrankový náskok svého týmu. Když už byl Levínský překonán, zachránilo ho branková konstrukce, jako například při přesilovkové střele Luky Časara. I přes frustrující vývoj zápasu se však Sparta nepoložila a neustále se tlačila do zakončení. Velkou šanci zažehnout jiskru měl Svatoš, své trestné střílení ale neproměnil. Když už to vypadalo, že domácí svůj pětigólový náskok uhájí, prohnal se kolem mantinelu Marvánek a střelou zápěstím nedal Levínskému šanci. Domácím ale čtyřbrankové vedení nevyhovovalo a Krajcigr stihl před sirénou Marvánkův gól vymazat - 6:1.

I přes gólově vyrovnanou druhou třetinu Sparta cítila šanci a ihned po pauze se i v poslední části vrhla opět do útoku. Při nebezpečných výpadech domácích držel Spartu jistý Beneš, který tak dával pražanům šanci s utkáním ještě něco udělat. Kýžený gól však nepřicházel a časomíra neúprosně přála Pardubicím. Ve 47.minutě se prosadil agilní David Ježek, který tak snížil na 2:6 z pohledu hostů. Narůstající tlak otupilo vyloučení Časara, kdy k velkému překvapení všech v hale putoval na trestnou lavici hráč Sparty místo hráče Pardubic, který nekompromisně sestřelil Vránu. Ani nepřesné výroky arbitrů však nevzaly Spartě chuť do hry, sedm minut před koncem utkání snížil na 3:6 bekhendovou střelou Marvánek a domácí se dostali pod obrovský tlak.

V 55. minutě se protlačil ke své dalekonosné pumelici David Ježek a bylo to 6:4. Sparťanská střídačka byla na nohou, atmosféra v hale na Dašické ulici by se dala krájet. Nebezpečný výpad Bahníka zlikvidovala sparťanská obrana ve spolupráci s Benešem a tři minuty před koncem následoval oddechový čas Sparty. Pražané v šesti mačkali nervózní domácí na obranné polovině, v 59.minutě se prosadil tečovanou Časarovou střelou Vrána a bylo to pouze o branku. O půl minuty později již bylo vyrovnáno Hartman se ve skrumáži prosadil - 6:6. "Hráči Pardubic začali být od momentu, kdy jsme snižovali, velmi nervózní. Dostali jsme se do tlaku a už se jen čekalo, jestli stihneme vyrovnat nebo ne. Nám se to povedlo, bohužel o výsledku prodloužení rozhodl jeden prohraný souboj u mantinelu," přidává svůj pohled na třetí třetinu Marvánek.

Že obrovská stíhací jízda vzala sparťanům spoustu fyzických a psychických sil bylo jasné, přesto v prodloužení působil hostující tým aktivnějším dojmem. Ke smůle Sparty se však šťastným gólem prosadil Burian a ve třetí minutě nastaveného času vystřelil domácím bod navíc. Sparta podlehla Pardubicím 7:6 po prodloužení.

Trenéru Berkovi se hodnotit úvodní část příliš nechtělo, k průběhu utkání však dodal: "Tu první část si budeme muset vyříkat, v klidu a bez emocí. Víme, kde nás bota tlačí, jen si to musíme společně s hráči projít a rozebrat. Pochvalu ale zaslouží fantastický morální výkon v druhé polovině utkání. I když to bylo dlouho o pět branek a my jsme se nemohli prosadit, dřeli jsme a bojovali. Z takového dna, kde jsme byli i po druhé třetině se vyškrábat z 1:6 až na 6:6, to jsem u tak mladého týmu zatím neviděl. Ty vlastnosti a dovednosti tam jsou, když se semkneme, ukážeme taky obrovský charakter, na tom to musíme stavět. Beru to tak, že to utkání nám víc dalo, než vzalo."

Boj o play-off tak zůstává stále otevřený, důležitý zápas sehrají sparťané již tento čtvrtek (5.února) od 19:55 v domácí hale na Podvinném Mlýně. Přijďte podpořit Spartu v pražském derby proti Královským Vinohradům.

Sokol PPAS Pardubice - AC Sparta Praha 7:6p
branky: 3. Jakub Burian, 5. Ivo Teichman, 15. Martin Zozulák, 16. Jaromír Lisa, 18. Michal Janeček, 40. Radek Krajcigr, 63. Jakub Burian - 39. Jan Marvánek, 48. David Ježek, 53. Jan Marvánek, 55. David Ježek, 59. Jakub Vrána, 60. Kryštof Hartman; rozhodčí: Miroslav Kulhánek - Petr Michálek; vyloučení: 2:1; využití: 0:0; diváků: 332; zásahy brankářů: Jakub Levínský 23 - Michal Kotouček 14, Martin Beneš 9; po třetinách: 5:0, 1:1, 0:5, 1:0;