Stíhací jízda Sparťanů na výhru nestačila. Liberec rozhodl gólem v prodloužení.

Sparťané ve druhém utkání série proti Liberci dotáhli ztrátu tří gólů. Vytouženou výhru však překazila jediná akce Liberce v prodloužení.

Velice emotivní a nervy drásající utkání se odehrálo včera večer na palubovce Sparta Arény. Sparťané se ve druhém utkání 1. kola play-down chtěli pokusit napravit předchozí zaváhání a srovnat stav série na 1:1. Lépe do utkání však vstoupili hosté, kteří si hned v úvodu vypracovali několik střeleckých příležitostí. Sparťany několikrát podržel uzdravený brankář Martin Beneš. Domácí se snažili hrát hodně z defenzívy, ale po dlouhých rozehrávkách na vlastní půli útočili do zformované obrany Liberce. Podobně jako v prvním střetnutí těchto celků, bylo na hřišti hned od úvodu zápasu k vidění mnoho tvrdých osobních soubojů.

Prvního gólu se diváci dočkali v 9. minutě. Ve skrumáži před sparťanskou bránou se nejlépe zorientoval David Böhm a vstřelil vedoucí branku Liberce. Liberec byl v první třetině lepším týmem a sparťanům se nedařilo vybudovat si vyložené šance. Mnoho sparťanských střel zablokovali liberečtí obránci a zbytek zlikvidoval Jan Prokeš v brance hostí. Důležitý moment utkání přišel ve 14. minutě. Jaroslav Berka dostal přihrávku k mantinelu a před napadajícím Patrikem Kovaříkem ho odehrál na druhou stranu hřiště, načež byl nadvakrát atakován zezadu dotírajícím hráčem. Rozhodčí tento moment vyhodnotili jako hrubost z obou stran a hráčům udělili dvouminutové tresty. Při následné hře čtyři na čtyři se Liberec dokázal hned dvakrát prosadit. Nejprve se trefil David Derka a krátce po něm Vojtěch Krupička. Po dvou slepených brankách se sparťané jen těžko oklepávali, ale přece jen ještě stačili do konce třetiny několikrát nebezpečně vystřelit na Libereckou bránu. Ani jeden z těchto pokusů se však neujal a sparťané tak před sebou měli těžký úkol. Během dvou třetin museli výrazně zlepšit svojí hru a stáhnout třígólový náskok soupeře.

Od začátku druhé třetiny bylo vidět, že Sparta rozhodně nic nevzdává, a zlepšeným výkonem naši hráči postupně zatlačili soupeře do hluboké defenzívy. Liberec se snažil útočit hlavně z protiútoku, ale jejich akce končily na rychle se vracejících hráčích Sparty či výborných zákrocích sparťanského brankáře Beneše. Domácí se snažili ostřelovat branku Liberce seč mohli, ale vždy chybělo trochu štěstí, aby míček zapadl do branky. Snížení skóre se tak sparťané dočkali až v polovině utkání, kdy Miroslav Šnajdr na polovině Liberce čistě odstavil obránce, odražený míček se dostal až k Pavlu Dvořákovi a ten se před brankou nemýlil.
Vstřelená branka vlila ještě více energie do sparťanské krve a dle toho vypadalo i dění na hřišti. Sparťané se v zápalu snahy o vyrovnání několikrát dopustili individuálních chyb, ale i s trochou štěstí se jim tyto situace podařilo přečkat bez újmy.

Střela Miroslava Šnajdra zablokovaná Davidem Böhmem (Foto: Ivo Wartalský)

Do třetí třetiny již nastupoval úplně jiný sparťanský tým, než na začátku utkání. Vědomi si stavu skóre, hráči věděli, že není co ztratit a na hřišti nechávali poslední kousek sil. I konečný poměr střel na branku 13:2 svědčí o jasné převaze sparťanů v posledním dějství. Ve 2. minutě třetí třetiny vyzkoušel pozornost Prokeše Ondřej Havlas, ale jeho střela orazítkovala tyčku. Míček se však odrazil pouze před bránu, kde stál sparťanský kapitán Dan Moravec, který se postaral o to, aby si míček podruhé našel cestu do Liberecké sítě. Jak na hřišti, tak i na tribunách už v té době byla velmi vypjatá atmosféra a především Liberečtí fanoušci často velmi nevybíravě komentovali výkony rozhodčích a pořadatelů. Sparťanům zbývalo na vyrovnání ještě 18 minut, ale střelecká smůla se našim hráčům lepila na paty. Ve 48. minutě dostali domácí výhodu přesilové hry, ale ani tu nedokázali přetavit ve vyrovnání. V dalších minutách se obraz hry nijak neměnil. Sparta se usilovně snažila vyrovnat a Liberec odpočítával každou sekundu, která uběhla. S blížím se koncem utkání se trenéři Sparty rozhodli sáhnout po power-play. Při hře šest proti pěti pak obrovský výbuch radosti sparťanských fanoušků vyvolal Jan Marvánek, který střelou z otočky propálil všechno, co mu stálo v cestě. Vyrovnání přišlo na poslední chvíli. Na výsledkové tabuli svítil čas 59:32.

V úvodu prodloužení byl za nedovolené bránění potrestán David Böhm a Sparta dostala dobrou možnost urvat vytoužené vítězství, ale přesilovky tentokrát našim hráčům vůbec nevycházely dle představ, a tak i tato možnost zůstala nevyužitá. V 64. minutě podržel Liberecký tým velmi dobrým zákrokem Jan Prokeš a na druhé straně vytěsnil skvělým zákrokem téměř jistou branku Martin Beneš. Pohromu pro všechny sparťany přinesla 66. minuta. Po rozehrávce standardní situace hráči nechali nedostatečně pokrytého Vojtěcha Krupičku a ten svojí střelu poslal přímo do sparťanské sítě.

Na hráčích Sparty bylo znát obrovské zklamání. Stíhací jízda dostala velmi smutnou tečku, ale série ještě nekončí. Nyní čekají Spartu o víkendu dvě utkání na palubovce soupeře, kde se pokusí oplatit Liberci dvě domácí porážky. Vývoj této série budeme podrobně sledovat a již brzy Vám přineseme ohlasy z tohoto víkendu. Sledujte i nadále tento web a oficiální Facebookový profil  AC Sparta Praha - florbal pro nejnovější informace.