1. VÁNOČNÍ DERBY LEGEND!

Týmy z dříve nejsledovanějšího pražského derby se opět postaví proti sobě. Historicky první vánoční derby legend vychází z let 1998 – 2002, kdy mezi sebou Sparta a Tatran sehráli dvě památné série play off.

První památná série se odehrála v roce 1999, kdy se oba týmy střetly ve čtvrtfinále. Spartě se v základní části sezóny 1998/1999 příliš nedařilo, když do závěrečných bojů o titul postupovala až ze 7. pozice, která jim za soupeře určila úřadujícího mistra Tatran Střešovice. Čtvrtfinále však ukázalo, že play off je úplně jiná soutěž. Kdo viděl tuto čtvrtfinálovou sérii, musí uznat, že patřila k tomu nejlepšímu, co mohl florbal té doby nabídnout. Rozhodnutí padlo až ve třetím, rozhodujícím zápase, a to až v prodloužení. První utkání série prohrála Sparta v domácím prostředí v prodloužení. Druhé utkání pak sparťané na půdě soupeře zvládli, když Tatran zdolali na nájezdy. Stav série tedy byl 1:1 na zápasy a o postupujícím tak musel rozhodnout třetí zápas. V něm sparťané dlouho vedli 3:2. Až v padesáté deváté minutě zachránil Tatran od vyřazení Chloupek, který tečoval Hanzlíkovu střelu. Obrat Tatran dokonal v prodloužení, kdy rozhodl o jeho postupu Jevič.

Druhá série se odehrála v roce 2001, a to ve finále. Před sezónou 2000/2001 doplnila Sparta svůj tým o několik velmi zvučných a zkušených jmen, mezi které patřili Hanzlík, Očkay či navrátivší se Pajer z Tatranu. Základní část patřila Spartě, když za sebou nechala všechny soupeře, byť střešovický Tatran dosáhl stejného bodového zisku, ale díky lepším vzájemným zápasům byla na prvním místě Sparta. Vítězem kanadského bodování základní části se stal sparťanský Lukáš Procházka, který ve 22 utkáních nasbíral 42 bodů. V této sezóně měla Sparta opravdu vynikající tým a především útoky Culka – Kratochvíl – Procházka a Vašíček – Očkay – Hanzlík patřily ve své době k památným. V prvním kole play-off Sparta narazila na TJ JM Mentos Chodov, přes který prošla bez větších problémů ve dvou utkáních. V semifinále ji čekal stále se lepšící Pegres Havířov, ale i přes ten dokázala postoupit. Ve finále pak na Spartu čekalo derby s několikanásobným mistrem Tatranem Střešovice. V sérii se potkaly dva výjimečně vyrovnané týmy s reprezentanty na obou stranách. První finále skončilo po 60-ti minutách i prodloužení 0:0! Rozhodnout tak musely samostatné nájezdy, ve kterých byl bohužel šťastnější Tatran. Tato těsná prohra jako by se na všech hráčích Sparty podepsala, když druhé utkání prohráli jednoznačně 4:0. Poslední zápas byl předznamenán snahou Sparty odvrátit konec série, ale zkušenosti Tatranu znamenaly více. V poslední třetině již Tatran vedl 3:0 a hrozilo, že Sparta nevsítí v celé sérii ani gól v normální hrací době. Pak se ale rychle za sebou trefili Očkay s Kratochvílem a vrátili tým do hry. Veškeré ambice ale definitivně ukončil Radim Cepek, který zvýšil v poslední minutě na 4:2. Sparta tak prohrála finálovou sérii, kde nastoupili vynikající hráči na obou stranách 0:3.

Především na tyto dvě série tedy naváže první derby legend, které se odehraje v neděli 20. prosince od 16:00 v hale Tatranu Střešovice. Po utkání legend bude následovat superligové utkání, ve kterém si to mezi sebou rozdají následovníci obou slavných sestav Tatranu a Sparty. Jeden ze spoluorganizátorů akce, Rudolf Javořík, k celé události říká: „Tento „projekt“ se inspiroval fotbalovým silvestrovským derby starých gard Sparty a Slavie, kdy jsme se také chtěli každý rok potkávat a zavzpomínat na staré časy, kdy byl florbal v ČR ještě v plenkách, ale rivalita již tehdy byla jako řemen. Tatran hraje pravidelně veteránskou ligu, my jsme se jako Sparta 66 Masters dali dohromady tento rok na Prague Masters, kde jsme skončili celkově na pátém místě. Již v roce 2006 jsme se jednou takto s Tatranem potkali pod názvem „Sparta – Tatran po 8 letech aneb nic lepšího v Praze nehrálo“, hrálo se na „staré“ Spartě na Letné a zápas skončil remízou 7:7 a v nájezdech jsme vyhráli my. Letos to bude založení, věříme dlouhodobé tradice, kdy o pořadatelství bychom se pravidelně měli střídat.“

Kromě hvězdných sestav připravili organizátoři také bohatý přestávkový program, ve kterém si to hráči obou týmů rozdají v dovednostních soutěžích. V první pauze se můžete těšit na soutěž v rychlosti a přesnosti střelby, ve druhé pak na nájezdy. Rozhodčími utkání nebude nikdo jiný než nejlepší česká rozhodcovská dvojice Černý, Janoušek. Hrací čas je stanoven na 3 x 15 minut.

Sestavy obou týmů:

Sparta: Petr Pajer (G), Jiří Dolanský (G), Rudolf Javořík, Roman Kratochvíl, Martin Kratochvíl, Václav Culka, Daniel Pechar, Tomáš Janeček, Jakub Mudra, Jiří Balej, Lukáš Procházka, Milan Morávek, Marek Dvořák, Karel Klatt, Petr Klauda

Tatran: Tomáš Kafka (G), Miroslav Hanzlík, Jiří Jandáček, Petr Ďarmek, Zdeněk Freund, Juraj Šádek, Johan von der Pahlen, Martin Zelenka, Tomáš Chloupek, Patrik Kopřiva, Vladimír Fuchs, Karel Pekař, David Zlatník, Radim Cepek, Milan Fridrich, Jan Zahalka, Petr Harapát