My máme postup, neslo se halou! Sparta smetla Bohemku a je v semifinále!

V pátém utkání pražské čtvrtfinálové série mohla Sparta rozhodnout o svém postupu. Utkání bylo opět velmi vyrovnané, sparťané ovšem ukázali velkou vůli postup vybojovat a nakonec mohli zaslouženě slavit. Po 17 letech se tak pražský klub představí v semifinálových bojích a zahraje si o finále Tipsport Superligy. O dalším soupeři Sparty se rozhodne při výběru soupeřů, největším favoritem je Mladá Boleslav.

Začátek zápasu se nesl v opatrném duchu, jelikož ani jeden z týmů nechtěl udělat zbytečnou chybu a darovat soupeři rychlé vedení. První vážnou šanci si dokázala vypracovat Sparta v 5. minutě, naneštěstí ale Ujhelyi prázdnou branku Bohemians minul. O dvě minuty později šli sparťané tři na jednoho, Garčar však nejdříve promáchl a Pruner pak po něm minul Kotoučkovu bránu, skóre se tak znovu neměnilo. V čase 08:53 přišlo i první vyloučení zápasu, když na trestnou lavici putoval Jan Dobisík za sekání. Spartě se sice v play-off v přesilových hrách tolik nedaří, ovšem tentokrát dokázala Bohemians potrestat. Nádhernou střelou poslal svůj tým do vedení Marek Zouzal. Sparťanské vedení však příliš dlouho netrvalo, ve 14. minutě totiž domácí vyrovnali. Daniel Cabejšek na brankovišti krásně usměrnil za záda Beneše přihrávku Krbce a Bohemka se dostala do hry. O minutu později byl v obrovské šanci Krebner, ale Beneš naprosto fantasticky jeho samostatný únik vychytal. Sparta byla po většinu třetiny aktivnějším celkem, ale po vstřelené brance se Bohemians zmátořili a hru vyrovnali. Nicméně další gól ani jedna strana nepřidala a první třetina tak skončila nerozhodně 1:1.

Druhé dějství začala Sparta fantasticky, jelikož si už po devětašedesáti sekundách vzala své vedení zpět. Matěj Pruner využil zaváhání obrany domácích, obtočil se rychle kolem tyčky a zametl míček do branky. Za dalších osmdesátsedm vteřin zakončil nádhernou souhru sparťanů Robert Košir a poslal Spartu do velmi slibného vedení 3:1. Gólová přehlídka ovšem nekončila, ve 29. minutě přišel už čtvrtý gól Sparty. Luka Časar zkusil poslat přihrávku na malé brankoviště kde stál Marek Koščo, který backhandem zakončoval a Kotouček byl opět bezmocný. Spartě samozřejmě gólový uragán vlil krev do žil a svou aktivitou jednoznačně převyšovala domácí. Na hokejky hráčů Bohemians se začala vkrádat i nervozita a tudíž spousta nepřesností. Sparťané bez problémů kontrolovali průběh druhé třetiny, Bohemka byla hodně bezzubá a v podstatě se nedostala k ohrožení Benešovi branky. Ve 39. minutě ovšem přišel zvrat, Ondřej Svatoš totiž musel na dvě minuty na lavici hříšníků za sekání. Bohemka nabídnutou šancí nepohrdla a početní výhodu zužitkovala, na 4:2 snižoval v poslední minutě druhé třetiny Matyáš Krebner. Sparta si tak následně do šaten odnesla už jen dvoubrankový náskok.

Do třetí třetiny vstoupili domácí hodně aktivně, hrálo se tak ve velmi vysokém tempu. Ve 47. minutě zůstal na hrací ploše ležet Robert Košir po nešťastném úderu do obličeje od Růžka, naštěstí se ale v pořádku zvedl a odešel na střídačku. V zápětí však přišla další nepříjemná rána pro Spartu, hráči Bohemians byli totiž velmi důrazní na brankovišti a Patrik Šebek protlačil míček za Benešova záda. Sparta tak držela už jen jednogólový náskok a začala působit laxním dojmem v defenzívě. To se jí také nakonec vymstilo, v 51. minutě totiž Jakub Šárka mířil přesně a vyrovnal na 4:4. Bohemians se vrátili do hry a ještě k tomu byli v půlce třetího dějství na koni. Vyrovnávací gól ovšem zafungoval jako varovný signál pro sparťanskou střídačku a hra se opět hodně vyrovnala. Až v čase 55:01 přišel průlom, když Garčar našel rozběhnutého Luku Časara, který si se situací poradil a dostal Spartu do vedení 5:4. Dvě a půl minuty před koncem poslala Bohemka na hřiště svou elitní formaci, zkusila své štěstí bez brankáře a s jedním hráčem v poli navíc. Děvetasedmdesát vteřin před koncem základní hrací doby si Bohemians ještě vzali oddechový čas, ani ten však nepomohl. V posledních deseti sekundách stihl předvést naprosto fantastický zákrok Beneš proti střele Čiháka, to ovšem bylo v zápase vše.

Sparta tak mohla začít slavit vytoužený postup a odvděčila se tak skvělým fanouškům, kteří ji ženou kupředu celou sezónu. Po 17 letech tedy sparťané otevřeli semifinálové brány. "O tomhle jsme snili," neskrýval nadšení důležitý muž sparťanské sestavy Jan Marvánek. Kapitán Milan Garčar s úsměvem na adresu dalšího soupeře doplnil: "Uvidíme, jestli si na nás Boleslav troufne."

Nejlepším hráčem za tým Fbš Bohemians byl zvolen Daniel Cabejšek (1+1) a za tým ACEMA Sparta Praha Luka Časar (1+1).

Fbš Bohemians - ACEMA Sparta Praha 4:5, stav série: 1 - 4

branky: 14. Cabejšek, 40. Krebner, 47. Šebek, 51. Šárka - 11. Zouzal, 22. Pruner, 23. Košir, 29. Koščo, 56. Časar, rozhodčí: Petr Černý - Jiří Janoušek, vyloučení: 1:1, využití: 1:1, zásahy brankářů: Kotouček 8 - Beneš 7, po třetinách: 1:1,1:3, 2:1, diváci: 550

(Autor: Pavel Svoboda)